تصویربرداری دیجیتال چیست؟

 Digital Radiography یا تصویربرداری دیجیتال به روشی گفته میشود که یک سنسور حساس به اشعه X  جای فیلم رادیوگرافی در دهان بیمار قرار می گیرد. تصویربرداری دیجیتال در زمینه دندانپزشکی توسط دو سیستم سنسورهای RVG و اسکنرهای فسفرپلیت انجام می پذیرد. به عکس برداری با استفاده از سنسورهای RVG، روش مستقیم یا Direct و به عکس برداری با استفاده از اسکنرهای فسفرپلیت، روش غیرمستقیم یا Indirect گفته می شود.

اسکنر فسفرپلیت

سنسورهای دستگاه فسفرپلیت بیسیم بوده و ضخامت آنها حتی از فیلم های رادیوگرافی نیز کمتر است. روش کار در فسفرپلیت ها بسیار شبیه به روش سنتی عکس برداری با فیلم می باشد. کافیست سنسور بیسیم را در درون دهان بیمار قرار دهید و بعد از عکس برداری سنسور را از دهان بیمار خارج کنید. حال به جای آنکه با استفاده از مواد ظهور و ثبوت و در تاریک خانه عکس را ظاهر کنید ( روش سنتی)، سنسور ها را برای اسکن در فسفرپلیت قرار می دهید. این دستگاه عکس گرفته شده توسط سنسور را اسکن کرده و بر روی مانیتور کامپیوتر شما نمایش می دهد. فیلم زیر اسکنر فسفرپلیت سری 7600 شرکت کداک و رادیوگرافی دیجیتال به روش غیر مستقیم را توضیح می دهد.

تصویربرداری دیجیتال فسفرپلیت RVG
تصویربرداری دیجیتال سنسور RVG اسکنر فسفرپلیت

سنسور RVG

سنسورهای RVG تک سایز (سایز 1 یا 2 )  بوده و با استفاده از سیم رابط ، سنسور به کامپیوتر متصل می شود . این سنسور عکس گرفته شده را بلافاصله به کامپیوتری که به آن متصل می باشد، می فرستد . تنها کافیست سنسور RVG را همانند فیلم رادیوگرافی در دهان بیمار قرار داده و دکمه اکسپوز رادیوگرافی خود را فشار دهید.در عرض کمتر از 3 ثانیه عکس در مانیتور شما نمایان می شود . فیلم زیر سنسور RVG مدل 6200 شرکت کداک و رادیوگرافی دیجیتال به روش مستقیم را توضیح می دهد.

تصویربرداری دیجیتال فسفرپلیت RVG
تصویربرداری دیجیتال سنسور RVG اسکنر فسفرپلیت

مقایسه

سیستم تصویربرداری دیجیتال مستقیم ( سنسور RVG ) در مقابل تصویربرداری دیجیتال غیر مستقیم ( فسفرپلیت ) دارای سرعت بیشتری است. همچنین هزینه خرید این سنسورها نسبت به فسفرپلیت به مراتب کمتر (حدودا 50% قیمت فسفرپلیت) می باشد. ولی در مقابل این سنسورها دارای ضخامت بسیار بالاتری نسبت به فیلم رادیوگرافی و سنسورهای فسفرپلیت می باشند . ضخامت فیلم رادیوگرافی و سنسورهای فسفرپلیت کمتر از 0.5 میلیمتر بوده و ضخامت سنسورهای RVG حدود 6 میلیمتر می باشد.

تصویربرداری دیجیتال فسفرپلیت RVG

همچنین سنسوهای RVG دارای سیم بوده که به گفته دندانپزشکان این سیم و ضخامت بالا و ریجید بودن سنسور باعث ناراحتی بیماران و همچنین پوزیشن دهی سخت تر این سنسورها مخصوصا برای دندان های مولار می باشد. در ضمن سنسورهای RVG  فقط در سایز 1 و 2 و در موارد کمی در سایز 0 موجود می باشد که دندانپزشک با پرداخت هزینه 50 درصد از دستگاه فسفرپلیت، می تواند فقط 1 سایز از سنسورهای RVG ( به عنوان مثال فقط سایز 1 یا سایز 2 ) را خریداری نماید. ولی در مقابل با خرید یک دستگاه فسفرپلیت، دندانپزشک می تواند از تمامی سایز سنسورها که شامل سایز 0 و 1 و 2 و 3 و حتی 4 میباشد استفاده کرده و هزینه اضافه نپردازد.

فسفرپلیت ایرتکنیک Air Techniques scan x duo
تصویربرداری دیجیتال فسفرپلیت RVG
دیگر تفاوت سنسور RVG و فسفرپلیت در مساحت سطح اکتیو یا فعال سنسور است. سنسورهای RVG دارای یک قاب پلاستیکی بوده که سنسور CMOS و سایر ملزومات الکترونیکی را دربرمی گیرد. به همین دلیل حدود 35 تا 40 درصد از مساحت سطحی که در معرض تابش اشعه X قرار دارد، سطح غیر فعال بوده و قابلیت ثبت عکس ندارد. به همین خاطر در کاتالوگ ها و بروشورهای شرکتهای تولید کننده سنسورهای RVG دو مساحت برای سنسور تعریف شده است، یک عدد ابعاد خارجی سنسور و عدد دیگر ابعاد سطح اکتیو سنسور. اگر این دو عدد را بر هم تقسیم کنیم متوجه میشویم که حداکثر 70 درصد مساحت سنسور را سطح اکتیو تشکیل داده است.

در مقابل سنسورهای فسفرپلیت دارای مساحت اکتیو 100 درصد بوده به این معنا که تمامی سطح سنسور فعال بوده و قابلیت ثبت عکس دارند. در شکل زیر مقایسه ای از سطح اکتیو سنسورهای RVG و فسفرپلیت ارائه شده است .

تصویربرداری دیجیتال فسفرپلیت RVG
به این مقاله امتیاز دهید
در حال ارسال
میانگین امتیاز 3.87 (30 رای)